Wartość początkowa

Każdy środek trwały zaewidencjonowany w przedsiębiorstwie musi posiadać wartość początkową. Ustawa o Rachunkowości dokładnie określa co wchodzi w skład zmniejszenia, zwiększenia wartości początkowej, która jest ustalana w zależności od sposobi nabycia.

Art. 31. 1. Wartość początkową stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia  środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa  posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego  środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.

2. Wartość początkową środków trwałych – z wyjątkiem gruntów niesłużących wydobyciu kopalin metodą odkrywkową – zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane w  celu uwzględnienia utraty ich wartości, na skutek używania lub upływu czasu.

3. Wartość początkowa i dotychczas dokonane od  środków trwałych odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe mogą, na podstawie odrębnych przepisów, ulegać aktualizacji wyceny. Ustalona w wyniku aktualizacji wyceny wartość księgowa netto  środka trwałego nie powinna być wyższa od jego wartości godziwej, której odpisanie w przewidywanym okresie  jego dalszego używania jest ekonomicznie uzasadnione.